Borowa Ciotka. Pani kaszubskiego lasu.

Borowa Ciotka – kaszubska Pani Lasu. Zwana jest również niekiedy: Borową Matką, Borową Mateczką, Borową Matuśką.

Chroni drzewa przed wiatrem i bardzo płacze jak ścinają drzewa. Biada zaś temu, kto by się odważył łamać młode drzewka i gałęzie, zrywać kwiaty niepotrzebne i podbierać ptakom jajka z gniazd. Zemści się nad nim bez litości, zamieniając go mocą swą czarodziejską w jałowiec, albo wysyłając nań chmurę kłujących komarów i os, tudzież gryzące żmije.

Dawniej na usługach jej stały także wilki, którymi wyganiała psotników z boru. W czasie polowania dziki zwierz szuka u niej ratunku przed śmiercionośną kulą. Nie dziw, że kochają ją za to ptaki, drzewa i zwierzyna. Gdy przechodzi przez bór, wysmukłe sosny i świerki szumią głośno, chyląc przed nią swe zielone korony, witają ją śpiewem sikorki, czyżyki i jemiołki czubate, przestaje na chwilę kuć niestrudzony kowal i lekarz boru, dzięcioł, a zające i wiewiórki tulą się ufnie do jej stóp (fragment „Słownika gwar kaszubskich na tle kultury ludowej” Bernarda Sychty)

Borowa Ciotka szczególnie upodobała sobie dzieci.

Opiekuje się nimi i obdarowuje je. W jej lesie dzieciom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Również ze strony czarownic, przed którymi je chroni.
Więcej – artykuł o Borowej Ciotce w Magazynie Kaszuby – czytaj TUTAJ

Borowa Ciotka
Borowa Ciotka. Projekt: Magdalena Karwowska

W naszym sklepie PoKaszubsku.pl do kupienia jest koszulka z wizerunkiem Borowej Ciotki. Polecamy, zachęcamy do zakupu i dumnego noszenia. Niech stanie się znakiem rozpoznawczym tych, którzy – tak jak my, oddają swe serca i dusze Przyrodzie i Kaszubom!

Koszulka Borowa Ciotka – Kaszubskie bóstwa i demony