Koszulki – Kaszubskie Bóstwa i Demony. Borowa Ciotka i Hermus

Kaszubskie Bóstwa i Demony – to nowa marka odzieżowa – projekt sklepu internetowego pokaszubsku.pl oraz serwisu MagazynKaszuby.pl.

Zaczynamy od odzieży, i od dwóch fantastycznych postaci: Borowej Ciotki i Hermusa. Wzmianki o nich odneleźliśmy w literaturze przedmiotu – rzeczywiście postaci te należą do niesamowitego, niemalże zupełnie nieznanego, demonologicznego panteonu kaszubskich diabłów, duchów (również dobrych), zjaw i potworów.

Mamy nadzieję, że już wkrótce grono tych fantastycznych postaci, które znajdują w naszych projektach swoje nowe oblicza, powiększy się. Zresztą będą na nas spoglądały nie tylko z odzieży, ale również z kubków czy obrazków (do powieszenia na ścianę) i innych przedmiotów codziennego użytku.

Koszulka Hermus – Kaszubskie bóstwa i demony

Koszulka Borowa Ciotka – Kaszubskie bóstwa i demony

Kaszubskie bóstwa i demony – niech staną się znakiem firmowym

W jednym z artykułów publikowanych w Magazynie Kaszuby, wypowiadał się Roman Drzeżdżon, pracownik naukowy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Warto w tym miejscu przywołać jego słowa:

Roman Drzeżdżon, jak sam mówi, kaszubską demonologią zajmuje się zawodowo. Wskazuje na niski poziom wiedzy na ten temat.

– To jest efekt centralizacji edukacji i macdonaldyzacji kultury. O wierzeniach ludowych w szkołach nie nauczano, teraz może troszkę więcej się o tym uczy, ale wciąż to jest za mało. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych te opowieści żyły w wiejskich chatach ale nie za bardzo miał kto je przekazywać. Wierzenia ludowe traktowane były jak „wiocha” i „obciach”.

Dziś to już nie jest „obciach”. Wręcz przeciwnie – powoli zaczyna być znakiem rozpoznawczym – na razie poszczególnych gmin, a w przyszłości, być może – całych Kaszub. Jednak, żeby mogło się tak stać, demonologia kaszubska musi zyskać swojego ambasadora – najlepiej w postaci twórcy, który będzie potrafił przełożyć „magiczną” literaturę kaszubską (i szerzej – kulturę ludową Kaszub) na atrakcyjny przekaz dla współczesnego konsumenta kultury masowej.

Roman Drzeżdżon:

– Literatura kaszubska jest bardzo bogata we wszelkiego rodzaju legendarne motywy. Sam Remus to jest powieść napisana właściwie na podstawie opowieści ludowych. Tam się pojawiają wszystkie najważniejsze postaci, czarownica, mora, stolem, Smętek przede wszystkim.

TUTAJ: Cały artykuł pt. Demon to nie „wiocha”, demon to „brand”.

***

 

DOWIEDZ SIĘ KIM JEST BOROWA CIOTKA – artykuł: BOROWA CIOTKA – PANI KASZUBSKICH LASÓW

DOWIEDZ SIĘ KIM JEST HERMUS – artykuł: HERMUS. KASZUBSKI DEMON. WŁADCA ŻMIJ I TRUCICIEL LUDZI